Vigyázz rá!

Életmódtanácsok

Hogyan maradj fitt?

Újra otthon

Mindenhol jó, de legjobb otthon, még akkor is, ha transzplantáció után, még nem teljesen egészséges állapotban vagyunk. A transzplantáció utáni hazatérés rendszerint örömteli, de sokszor vegyül az örömbe aggodalom, és néha depresszió is, ami természetes lelki folyamat. Fontos megérteni és megpróbálni elfogadni a gondolatot, hogy a gyógyulás egy hosszabb folyamat, amely hetekig eltart. Ahogy a betegnek, úgy a családjának is fel kell dolgoznia a műtét körüli eseményeket, meg kell tanulni az új életmódot, ami időbe telik. A legtöbb transzplantált számára segítséget jelent az aktivitás, mely segít visszanyerni a fizikai erőt is. Ha a műtét utáni legsérülékenyebb első három hónap eltelik, szinte minden beteg élvezi a teljes, aktív életet. Mindazon kötöttség ellenére, mely a transzplantált állapottal jár, a legtöbb beteg visszatér a normális életvitelhez, dolgoznak, gyermeket nevelnek, hasznos tagjai a társadalomnak.

 

Érzelmi élet

A transzplantáció a fizikai megterhelés mellett jelentős érzelmi terhet is ró a betegre és
családjára egyaránt. A legtöbb transzplantált személy ennek ellenére jól megküzd a
transzplantációval együtt járó pszichés stresszel. Az egyik legfontosabb feladat ilyenkor a megfelelő kommunikáció a kezelőorvossal, a transzplantációs munkacsoporttal és a családorvossal. A transzplantáció után nehéznek tűnhet hozzászokni az új életmódhoz, ami a betegre és családjára vár. A transzplantációs csapat pszichológusai a folyamat bármely szakaszában segítségedre vannak neked és a családodnak is, érzelmi nehézség esetén támogatásért fordulj hozzájuk bizalommal! Ezek a kapcsolatok adhatnak lelki erőt és biztos támaszt a mindennapokhoz. Szervezz közös programokat barátaiddal, de ha személyesen nem tudtok találkozni, tartsd velük intenzíven a kapcsolatot telefonon vagy a közösségi oldalakon. Csatlakozhatsz online fórumokhoz is, akár hozzátartozód segítségével, ahol hasonló érdeklődésű emberek találkoznak. A támogató csoportok igen hasznosak lehetnek, több információhoz és érzelmi támogatáshoz juthatsz azoktól az emberektől, akik hasonló tapasztalatokat éltek meg. Megoszthatjátok egymással tapasztalataitokat, ötleteket adhattok, hogyan lehet eredményesen leküzdeni a nehézségeket. Akár családtagjaiddal közösen is csatlakozhatsz ilyen csoportokhoz, a szorongás oldása, a problémák őszinte kibeszélése jótékony hatású mindenki számára. A betegszervezetek, támogató csoportok nagymértékben javították sok beteg életminőségét.
Segít megbirkózni az aggodalmakkal, ha nyitsz mások felé, oszd meg a gondolataid a barátokkal is, mutasd ki bátran, ha szorongsz vagy el vagy keseredve. Ha a szeretteid tudják, hogyan érzel, úgy kiderülhet számukra, milyen támogatásra van szükséged.

Pszichiátriai problémák

Gyakran előfordul, hogy a műtét utáni kezdeti emelkedett hangulatot követően a transzplantált betegek aggodalmassá, esetleg búskomorrá válnak. Különösen nők, és gyermekek esetén aggodalmat okozhat a külső megváltozása. Van olyan beteg, aki attól tart, hogy az élete egészen más lesz, mint transzplantáció előtt volt, esetleg valamilyen módon fogyatékossá vált. Ezek a problémák feszültséget okozhatnak a családon belül is. Néha nehéz a családnak megérteni a transzplantált beteg speciális igényeit, de a cél az, hogy a rehabilitáció, a normális életbe való visszailleszkedés minél zökkenőmentesebb legyen, és ehhez a család együttműködésére is szükség van. Életedből eltűnhetnek az intim pillanatok, szociális kapcsolataid romolhatnak, talán a családi életed sem lesz olyan, mint a diagnózist megelőzően, mindez szeretteid számára is megterhelő lehet, feszült helyzeteket eredményezhet. Ez érzelmi kimerültséghez vezethet, ami azonban orvosolhatók a megfelelő pszichológiai tanácsadás keretében. problémába ütközöl és nehezen találod a helyed, van nem úgy sikerül kommunikálnod a családoddal, ahogy szeretnél, ne legyen fenntartásod, ha szakemberhez fordulsz. Mindenkinek szüksége van arra, hogy fizikai egészsége mellett a lelkében is békére találjon. Nagyon sok család keres és vesz igénybe lelki támogatást, amely aztán kézzelfogható javulást hoz az életminőségükben.

Lendületben

Bizonyára nem könnyű egy beteg szervezettel megtalálni a megfelelő mozgásformát, ami egyszerre kíméli, de közben mégis karbantartja a szervezetet. Ahogy a transzplantáció előtti, várakozási időszak alatt is fontos a jó kondíció, úgy a transzplantációt követően is kiemelten oda kell figyelni erre. A megfelelő fizikai aktivitás nem csak a test, hanem a lélek gyógyulását is elősegíti. A rendszeres testmozgással javítható az általános közérzet, motivációt ad a hétköznapokban. Nem mellékes az sem, hogy amellett, hogy hozzájárul szervezeted megerősödéséhez, a sport segít a megfelelő testsúly fenntartásában is.

Próbálj meg naponta legalább fél órát mozogni. A séta tökéletesen megfelelő mozgásforma, persze csak akkor, ha rendszeresen végezzük. Használhatsz lépésszámlálót is, ez ma már több formában elérhető (pl. okostelefonon, okosórán), ezen ellenőrizheted, hogy mennyit mozogtál aznap (egészséges felnőtt embereknek mindennap legalább 10 000 lépést ajánlanak megtenni).

A hosszú betegség, és a műtét után a fizikai terhelés lassan fokozható. Fontos, hogy ne terheld túl magad, és kellő ideig pihenj. Minden tevékenységben figyelj a fokozatosságra, ha nem tudsz dönteni vagy választani a mozgás lehetőségei közül a mozgásterv, napi edzésprogram összeállításához kérd ki kezelőorvosod tanácsát, és gyógytornász véleményét.

©Copyright 2024