Tanácsok műtét utáni időszakra

Adherencia Élet az új szervvel

Életmód-tanácsok

Tanácsok műtét utáni időszakra

A kórházban töltött időszakban mások vigyáztak rád, a klinika orvosai és nővérei segítették a gyógyulásod, de elérkezett végre a hazatérés ideje. Teljes gyógyulásodért a most következő időkben a legtöbbet te magad teheted, ehhez az alábbi tanácsokat érdemes megfogadnod.

Mérd a testhőmérsékleted

Ha testhőmérsékleted egy alkalommal 38°C-nál, vagy egy teljes napon át 37,5°C-nál magasabb, ne használj semmilyen gyógyszert, azonnal keresd fel kezelőorvosod.

Vérnyomás és pulzusmérés

Odahaza ezt rendszeresen el kell végezned, és az esetleges kiugró értékekről kontroll alkalmával kezelőorvosod tájékoztasd.

Gyógyszerek

Az intenzív terápia mellett a transzplantáció szempontjából speciális kezelés – szervkilökődést gátló kezelés – az úgynevezett immunszupresszív gyógyszerek beállítása a műtét után azonnal megkezdődik. Az immunszupresszív gyógyszereket a transzplantáltaknak életük végéig szedniük kell. Ezek a gyógyszerek megakadályozzák az átültetett szerv „kilökődését” okozó immunválaszt, azonban ehhez csökkenteniük kell az immunrendszer aktivitását. A használatukhoz kapcsolódó kockázatot úgy csökkentheted a legjobban, hogy a kezelőorvosod által előírt dózisban és időben veszed be a tablettákat.

A legfontosabb gyógyszerszedési szabályok

A legfontosabb gyógyszerszedési szabályok

• lehetőleg minden nap ugyanabban az időben vedd be a gyógyszereidet,
• saját döntésed alapján soha ne csökkentsd, vagy hagyd abba gyógyszereid szedését, még akkor sem, ha jobban érzed magát,
• ha véletlenül nagyobb adagot vettél be a gyógyszeredből, azonnal konzultálj az orvosoddal,
• ha elfelejtetted bevenni a gyógyszered, azonnal pótold, amint eszedbe jutott, kivéve, ha a következő adagot már öt órán belül be kellene venned,
• ne adj másnak a gyógyszeredből,
• a dobozon feltüntetett lejárati idő után ne vegyél be a gyógyszerből, fel nem használt gyógyszered ne dobd ki, hanem juttasd vissza a gyógyszertárba,
• orvosod tudta és beleegyezése nélkül ne szedj semmiféle vény nélkül kapható gyógyszert,
• ha bármilyen szokatlan tünetet tapasztalsz, értesítsd orvosod,
• gyógyszereid száraz, hűvös helyen, fénytől védve, gyermekek elől elzárva tárold,
• ellenőrizd, hogy elegendő gyógyszered legyen hétvégére és az ünnepnapokra, ha megváltozott a dózis, nézd meg, hogy van-e elegendő gyógyszered az emelt dózisok biztosítására.

A fertőzések megelőzése

Az immunrendszer működésének gátlása a kilökődés megakadályozásához szükséges, emiatt a kezelés rontja a szervezet fertőzésekkel szembeni védekezőképességét. Íme néhány egyszerű tanács, ami segít csökkenteni a fertőzésveszélyt:
• pihenj eleget,
• táplálkozz egészségesen,
• mozogj rendszeresen,
• kerüld a zsúfolt helyeket,
• alaposan moss mindig kezet étkezés előtt és WC használat után,
• viselj gumikesztyűt, ha kertészkedsz,
• ne dohányozz!

Testhigiénia

Előnyösebb a zuhanyzás, naponta tiszta törölköző használata, és kiemelten fontos az étkezés előtti, valamint a WC használat utáni kézmosás.

Sebgondozás

Ha a sebvonal pirosságát, nedvezését, esetleg váladékozását észleled, jelezd kezelőorvosodnak.

Bőr- és hajápolás

A kortikoszteroidok gyakran okoznak aknét, ezért enyhe antibakteriális szappant használj. Az immunszuppresszív gyógyszerek egy részének mellékhatása lehet a fokozott szőrnövekedés, de ez semmi esetre sem lehet indok az immunszuppresszív kezelés elhagyására. Ha ilyen jellegű mellékhatásokat észlelsz, fordulj kezelőorvosodhoz!

Fogápolás

Használj puha fogkefét, hogy megelőzd a fogínyed sérülését, és minden étkezés után alaposan moss fogat. A transzplantációt követő fél évben beszéld meg kezelőorvosoddal a szükségessé váló fogorvosi kezelést. Ebben az időszakban minden ilyen jellegű beavatkozás előtt 24 órával, megelőző antibiotikum-kezelésre van szüksége.

Napozás

Minden alkalommal védd bőrödet a napsugárzástól.
A transzplantált betegek fokozottan veszélyeztetettek bőrrák szempontjából, mert immunrendszerük nem képes kijavítani azokat a sérüléseket, melyet a nap ultraibolya sugarai okoznak. Figyeld az anyajegyeid, ha elváltozást tapasztalsz, jelezd a kezelőorvosodnak.

Étkezési tanácsok

A szükséges gyógyszerek egyik mellékhatása az étvágy növekedése, ezért az elhízás a legtöbb transzplantált beteg számára egy fontos probléma. Kérd dietetikus segítségét a megfelelő étrend összeállításában.

Gépjárművezetés

A transzplantált személy, műtét után 3-4 hónappal, nyugodtan vezethet, viszont biztonsági övet mindig használni kell, akkor is, ha kényelmetlennek találja.

Alkohol

Nem tanácsolt az alkoholos italok fogyasztása. Az alkohol a májban bomlik le, és súlyos májkárosodáshoz vezethet.

Dohányzás

Hagyd abba a dohányzást! A dohányzás káros az egészségre.

Szexuális aktivitás

A sikeres transzplantációt követően az általános állapot javulásával az aktivitás is a normálishoz tér vissza. Miután az immunszuppresszív szerek befolyásolhatják a fogamzásgátló tabletták hatását, ezért a tabletták használata nem javasolt. A családot tervező nők beszéljék meg ez irányú terveiket kezelőorvosukkal!

Nyaralás

Semmi ok nincs arra, hogy ne élvezhesd a nyaralást. Arra figyelj, hogy ne menj olyan tájára a világnak, ahol köztudottan nem megfelelőek a higiénés viszonyok. Mindig vigyél magaddal elegendő mennyiségű gyógyszert, és ha repülőgéppel utazol a gyógyszereid mindig kézipoggyászként vidd magaddal!

Védőoltások

A transzplantált személy az első évben egyáltalán nem, élő vagy legyengített kórokozót tartalmazó védőoltást pedig élete végéig nem kaphat! Az elölt vagy inaktivált kórokozókkal történő védőoltások engedélyezettek, de a védőoltás beadása előtt ki kell kérni a kezelőorvos véleményét.

Háziállatok, növények

Általában nem javasolt háziállatokkal együtt élni a lakásban, mert fokozza a fertőzés veszélyét. Kerülendő a cserepes növények tartása a konyhában és a hálószobában, valamint a kertészkedés az első évben.

Takarítás otthon

Nagyon fontos a fürdő, és a konyha rendszeres, és alapos takarítása, külön figyelemmel a hűtőszekrényre. Nem szükséges különleges takarítószereket használni, a hétköznapi tisztítószerek elegendőek. A lakás többi részének takarítása a szokásosnak megfelelő.

Vesetranszplantáltaknak kiegészítő étkezési tanácsok

Vesetranszplantáltaknak kiegészítő étkezési tanácsok

Minden nap mérd meg a testsúlyod
• A főétkezések között ne fogyassz édességeket, pl. süteményt, kekszet. Ha éhes vagy, egyél gyümölcsöt vagy zöldséget, esetleg kefirt vagy joghurtot.
• Azokat a zöldségféléket, melyeknek a gyökerét esszük (pl. a burgonya), mindig meg kell tisztítani, és forró vízben megfőzni.
• Próbálj meg legalább két liter folyadékot fogyasztani naponta. Ez jó a vesédnek, és segíti a salakanyagok eltávolítását a szervezetedből. A palackozott ásványvíz (az alacsony nátrium-tartalmú), a gyógyteák és a pasztőrözött, alacsony zsírtartalmú tej jó választási lehetőséget kínálnak.
• Nem szükséges fűszerszegényen táplálkozni, de kerüld a nagyon pikáns, csípős ételeket.

FONTOS!

Ne fogyassz grapefruitot vagy grapefruitlevet tartalmazó készítmény, mert a grapefruit megnöveli a gyógyszerek vérszintjét, és ez mellékhatások kialakulásához vezethet.

Só (nátrium) – A gyógyszerek hatására szervezeted visszatartja a sót. ezért próbáld meg a sófogyasztást csökkenteni. Amennyiben vízhajtó kezelésre van szükséged, a sóbevitelt beszéld meg a kezelőorvosoddal.

Kálium – Vesetranszplantáció után a betegek nagy részénél visszaáll a kálium egyensúly, azonban egyes esetekben a vesék nehezen tudják a kálium szintet szabályozni. Emiatt jobb elkerülni az olyan ételeket, amelyek nagy mennyiségű káliumot tartalmaznak, mint pl. a gyümölcslé, a banán és a spenót.

Májátültetést követően

Kontroll vizsgálatok

A rendszeres kontroll vizsgálatok (labor, ultrahang) célja, hogy követhető legyen a gyógyulás folyamata, és az esetleges szövődményeket időben észlelhessék. Minden alkalommal vért is vesznek egyes fontos gyógyszerek vérszintjének ellenőrzésére, mert a túl magas gyógyszerszint a fertőzések fokozott veszélyével jár, míg a túl alacsony szint kilökődési reakcióhoz vezethet.

FONTOS!

  • Ne gyógyszereid a kontroll laborvizsgálat előtt, mert ez megváltoztatja az eredményeket!
  • Labor kontroll előtti utolsó esti gyógyszerbevételed időben úgy told el, hogy a másnapi vérvételig (reggel 8- 8.30) között 12 óra teljen el.
  • Vidd magaddal ezeket a gyógyszereket, hogy közvetlenül a vérvételt követően be tudd venni.
  • Vidd magaddal ambuláns lapod, és utolsó klinikai zárójelentésed. 

Vércukorszint mérés

Ha a májátültetést megelőzően cukorbetegséged volt, akkor a műtétet követően kapott immunszuppresszív gyógyszerek mellékhatásaként ez átmenetileg nagyobb mennyiségű inzulin adását igényelheti. Fontos, hogy a hazaengedéskor megbeszéltek szerint mérd a vércukorszinted.

Veseátültetést követően

A vizelettermelés követése

A napi vizeletürítés mérésén kívül testsúlyod is mérd naponta (legjobb reggel, reggelizés előtt). Ha azt észleled, hogy csökken vizeleted mennyisége, vagy reggeli testsúlyod napi 1 kg-nál többel növekszik, azonnal vedd fel a kapcsolatot a transzplantációs központ orvosával, vagy kezelőorvosoddal.

Vizsgáld meg vizeleted minden nap, a sebészeti beavatkozás után közvetlenül kis mennyiségű vér gyakran előfordulhat a vizeletben. Ha azonban több nap elteltével is vért látsz vizeletedben, csíp, vizelési nehézségeid vannak vagy annak kellemetlen szaga van, értesítsd kezelőorvosod.

Szívtranszplantációt követően

Otthoni “steril” szoba

A transzplantációt követően nagyon fontos, hogy otthon is minimálisra csökkentsük a fertőzés kockázatát. A megfelelő körülmények biztosításához célszerű egy úgynevezett „steril szobát” kialakítani, ennek feltételei a következők:

  • a szoba frissen legyen festve, ha lehet mosható festékkel,
  • parketta, laminált parketta legyen lerakva, amennyiben ez nem megoldható gyakori porszívózás és a szőnyeg nedves ruhás áttörlése javasolt,
  • redőny, illetve reluxa legyen a szobában vagy a függönyöket kéthetente javasolt mosni,
  • praktikus az apróbb, „porfogó” tárgyakat kivinni a könnyebb portalanítás miatt, melyet minden másnap érdemes elvégezni,
  • lehetőleg nagy levelű növények legyen a szobában, amit könnyű portalanítani. Fontos azonban, hogy a szobában háziállat ne tartózkodjon!

A család többi tagja maga után fertőtlenítő kendővel törölje át az általa használt tárgyakat (pl. WC-ülőkét, fürdőkádat, távozáskor a kilincset, stb.), a transzplantált pedig használat előtt is tegye meg ugyanezt. Otthon pár hét után a maszk használata elhagyható, azonban továbbra is kerülni kell a tömegközlekedést és a poros helyeket.

Tüdőtranszplantációt követően

Egészségmegőrzés

A transzplantáltnak otthonában minden nap a következő vizsgálatokat szükséges elvégezni: lázmérés, vérnyomásmérés és pulzusmérés, testsúlymérés.

Nagyon fontos a beteg jó kommunikációja a kezelőorvossal, a transzplantációs munkacsoporttal, a családorvossal és a fogorvossal! Fontos, hogy az esetleges komplikációk még időben kerüljenek felismerésre, amikor még könnyen kezelhetők, a transzplantált ne várjon a következő megbeszélt időpontra, még akkor sem, ha az már csak néhány nap múlva következne, hanem az itt felsorolt esetekben azonnal jelentkezzen:

  • 37,5°C feletti testhőmérséklet (hörgőtükrözés után estére belázasodhat, ez még nem kóros, ha lázcsillapító hatására elmúlik, illetve másnap már nem jelentkezik),
  • meghűléses vagy influenzaszerű tüneteket észlel: végtag- és ízületi fájdalom, torokfájás, fejfájás stb.,
  • köpettel járó köhögés vagy ingerköhögés,
  • fokozódó légszomj,
  • hasmenés (több, mint egy napig tartó),
  • húgyúti fertőzés gyanújakor: égő fájdalom vizelésnél, gyakori vizelési inger, zavaros vizelet,
  • ha nyelve vagy a torka lepedékessé válik, esetleg a nyelés is fájdalmas,
  • bőrelváltozások,
  • vörös folttal körülvett vagy nedvedző seb, sérülést követően vagy ismeretlen eredettel,
  • bőrkiütés.

Fontos a napi folyadékegyenleg egyensúlyban tartása, így a bevitt és ürített folyadék mennyiségét figyelni kell!

©Copyright 2024